Łyk historii: Dlaczego ostatni dzień roku nazywany jest Sylwestrem?

Pod nazwą Sylwester kryje się postać świętego, którego hucznie wspominamy ostatniego dnia każdego roku. Wspomniany Sylwester urodził się w Rzymie, prawdopodobnie za panowania papieża św. Marcelego. Jego ojcem był bliżej nam nieznany kapłan Rufin. Część z Nas może znać przypowieść, o tym że papież św. Sylwester miał w 317 r. zamknąć w podziemiach Watykanu smoka. Zgodnie z przepowiednią w rocznicę śmierci świętego miał on się wydostać na wolność i zniszczyć świat. Prognozowano, że ziści się to, gdy rozpocznie się rok tysięczny. Gdy nadszedł 31 grudnia 999 r. ludzie byli przerażeni. Nie wydarzyło się jednak nic złego, więc tuż po północy wybuchła ogromna radość. Podobno na znak tej radości obecnie świętujemy tak hucznie sylwestra i witamy Nowy Rok zabawą.

http://www.mbkm.pl/papa/pa133a.jpg

 Ta historia jest niezwykła, lecz niestety całkowicie nieprawdziwa.

Prawdą jest natomiast historia o Sylwestrze – chłopcu, który został papieżem. Nie wiele wiemy jednak o jego dzieciństwie, dojrzewaniu i rodzinie. Fakty mówią tylko tyle, że w starożytnym Rzymie za czasów cesarza Dioklecjana z nieznaną do tej pory wrogością odnoszono się do kościelnych świętych ksiąg, nakazując je palić razem z ich wyznawcami. To właśnie ojciec Sylwestra – Rufin, miał przechowywać w tajemnicy Pismo Święte i książki liturgiczne, należące do Kościoła. Był to niewątpliwie niezwykły akt odwagi, bo za takie poświęcenie groziło mu spalenie razem z przechowywanymi księgami. Okrutny cesarz zmarł mniej więcej w tym samym czasie, gdy Sylwester I wstąpił na tron papieski. Tron ten objął po papieżu św. Milcjadesie w styczniu 314 roku. Zasiadał na nim bardzo długo jak na tamte czasy, bo przez 21 lat.

Sylwester walczył z nadmiernym uzależnieniem Kościoła od cesarza, sprawił, że niedziela została uznana, jako święta państwowe, a ponad to otworzył fundacje kościelne w Rzymie i okolicy. Stał się również inicjatorem budowy nowych kościołów.

Tradycja nocy sylwestrowej

 

Papież Sylwester I odszedł 31 grudnia 335 roku. Co ciekawe, Grecy obchodzą sylwestrowe święto 2 stycznia. Stąd też imię papieża Sylwestra wiąże się zarówno z tradycją nocy sylwestrowej, jak i z orderem papieskim. Ciało papieża spoczęło w Katakumbach św. Pryscylli, zaś w VII wieku wystawiono tam ku jego czci bazylikę. Obecnie relikwie św. Sylwestra I znajdują się niedaleko Modeny. Sylwester stał się patronem tego miasta i tamtejszej diecezji. Jako święty jest również patronem zwierząt domowych, dlatego bywa wzywany w modlitwie o dobre zbiory paszy, a także o szczęśliwy i pomyślny nowy rok.

Dzień św. Sylwestra – jak wiemy – stanowi również ostatni dzień w roku kalendarzowym. W kościołach urządza się wtedy wieczorem specjalne nabożeństwo ku jego czci. To właśnie wtedy księża zdają wiernym sprawozdania z całorocznej pracy w parafii.

Z kolei na całym świecie ten dzień kojarzy się z zabawami sylwestrowymi, trwającymi nierzadko do białego rana.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>